Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Krpač (překlad)

Olympiáda 2008 v číslech

Každý trenér, a je jedno, jaké družstvo zrovna trénuje, má za cíl, aby se jeho hráči vyvíjeli. Konec konců je toto smyslem každého tréninku. Ale kam? V které oblasti? Jestli chceme nebo ne, myšlenky, které se v Pekingu objevily a byly převedeny do hry, budou v dalších letech ovlivňovat naši hru prakticky ve všech výkonnostních kategoriích. Halový turnaj v Pekingu je historií. V jeho analýze vyhodnotil Berti Golf statistiky (k nahlédnutí na www.fivb.ch). Srovnává ženy s muži a srovnává vystoupení německé reprezentace mužů s ostatními týmy.

Halový turnaj v Pekingu je historií. V jeho analýze vyhodnotil Berti Golf statistiky (k nahlédnutí na www.fivb.ch). Srovnává ženy s muži a srovnává vystoupení německé reprezentace mužů s ostatními týmy.

Srovnání žen s muži

Celkově bylo odehráno v obou kategoriích 38 zápasů, z toho 30 v základních skupinách a 8 v konečné fázi (čtyři čtvrtfinále, dvě semifinále, o 3. místo a finále). Ženy odehrály 133 setů, muži 148.

Analyzují-li se výsledky zápasů, je patrné, že více než dvě třetiny zápasů (63%) u žen skončilo výsledkem 3:0. Přitom jsou čísla u zápasů ve skupině a v konečné fázi turnaje stejná. U mužů skončila méně než polovina (39%) utkání výsledkem 3:0, v konečné fázi turnaje dokonce pouze čtvrtina. O to více utkání u mužů skončilo logicky výsledkem 3:1 (37% u mužů, 24% u žen) a 3:2 (24% resp. 13%).

Srovnání výsledků setů

Průměrný zápas u žen byl podle statistiky 3:0, 5 setu a 84:65 v rozdílu bodů, u mužů 3:0, 9 setu a 92:80 v podílu bodů. Průměrný set (do 25 bodů) končil u žen rozdílem 25,1:18 bodů, u mužů rozdílem 25,4:20,5 bodů. Rozdíl bodů u mužů v průměrném setu byl tedy výrazně menší než u žen. Nejdelší set u žen skončil 32:30, u mužů 33:31. Nejkratší set skončil u žen výsledkem 25:6 a u mužů 25:10. Průměrný tie-break skončil u žen 15,0:10,8 bodu a 15,6:12,7 bodu u mužů. Nejdelší tie-break hrály ženy s výsledkem 15:13, muži 17:15, nejkratší 15:6 u žen a 15:10 u mužů. Všechny výsledky ukazují, že zápasy mužů byly více vyrovnané.

Srovnání časů zápasů

Protože muži absolvovali v Pekingu více setů než ženy, logicky se vnucuje domněnka, že i průměrný čas zápasu u mužů byl delší než u žen. Čísla tuto domněnku potvrzují: Průměrný čas jednoho utkání u žen trval v Pekingu hodinu a 25 minut, u mužů hodinu a 45 minut, tedy v průměru o 20 minut déle než u žen. Na základě vyšších bodů soupeřů trvaly v průměru i sety déle u mužů než u žen (26 ku 23 minut v normálním setu, 17 ku 16 minut v pátém setu).

Srovnání zisků bodů

V setu vítězí to družstvo, které jako první dosáhne 25 bodů. Ale jak jsou tyto body získávány? Kolik bodů se získá vlastní aktivitou a kolik bodů přispívá soupeř vlastními chybami? Ukazuje se nadále, že více než 50% bodů bylo dosaženo útokem: 58% bodů u žen a 56% bodů u mužů. Dále se na zisku bodů u mužů daleko více podílejí chyby soupeře než u žen (29% ku 25%). Podíl zisku bodů přímým bodem z podání (5% u mužů a 4% u žen) a blokem (12% u mužů a 11% u žen) byl u žen a u mužů skoro stejný.

Hodnoty v jednotlivých herních činnostech

Útok

Podíl přímo proměněných útoků leží u mužů okolo 47% a 41% u žen, efektivita (body mínus chyby) o pět procent výše. Počet chyb (6% u žen a 7% u mužů) resp. do bloku udeřených útočných úderů (obě kategorie 9%) je skoro identický.

Blok

V této činnosti byly obě kategorie skoro stejně úspěšné. Ženy získaly blokem v průměru 2,6 bodů na set, muži 2,4 bloku na set. Obě kategorie dokázaly 9% útočných úderů úspěšně zablokovat. Ženy však dokázaly průměrně 7 útočných úderů nadrazit, muži pouze 5,8 úderů.

Servis

Tady se ukazují výrazné rozdíly mezi muži a ženami. Ženy získaly na set 1,2 es, což odpovídá hodnotě 5% všech podání. Muži získali pouze 0,9 es na set, to odpovídá hodnotě 4% všech podání. Muži udělali s 16% daleko více chyb na podání než ženy, které udělaly chybu v 10% servisů.

Přihrávka po podání

V přihrávce byli muži lepší než ženy. 61% perfektních přihrávek u mužů a 51% perfektních přihrávek u žen hovoří jasně, ženy udělaly i více konečných chyb v přihrávce ve srovnání s muži (6% ku 4%).

Obrana v poli

Statistická čísla ukazují, že ženy dokázaly vybrat 11,9 míčů za set v poli, muži pouze 8,7%.

Přináším i krátký náhled na neúspěch německé reprezentace z hlediska statistiky. Podle zisku bodů v setu získali němečtí volejbalisté stejných hodnot v porovnání s průměrnými hodnotami ostatních týmů. 5% získaných bodů na servisu (průměr 4%), 10% blokem (11% průměr), 56% v útoku (55% průměr) a 30% chybami soupeře (průměr 29%). Ztratili však příliš mnoho míčů vlastními chybami (36% oproti 29% průměru), což dělalo až 8,8 vlastních chyb na set. Olympijský vítěz, tým USA, chyboval v průměru pouze 5,5 krát na set. V útoku byli svěřenci trenéra Moculesca dokonce lepší než průměrná hodnota ostatních týmů a byli dokonce lepší než Američané. Přímo dokázali proměnit 53% míčů, průměrná hodnota ostatních týmů byla 47%, což zaručovalo v každém setu v průměru 13,4 bodu. Na bloku byli Němci průměrní v poměru k ostatním týmům (2,4 bloky na set), to je stejná hodnota jako finalisté, ale horší hodnota než semifinalisté. Servisem dokázali Němci získat 1,3 bodu na set, což je za Rusy druhá nejlepší hodnota všech týmů, na druhou stranu však Němci hodně na servisu chybovali (24% chyb). V obraně se Němcům nedařilo, 6,8 vybraných míčů v poli v porovnání s 8,7 míčů ostatních soupeřů je nedostačující. V přihrávce Němci také chybovali více než soupeři (49% perfektních přihrávek ku 61% perfektních přihrávek soupeře).

Celkově se dá říci, že Němci ukázali sílu v útoku a na servisu, ovšem nepřehlédnutelné chyby v obraně a na přihrávce. Zajímavé je k tomu fakt, že olympijský vítěz, tým USA, byl nejsilnějším týmem na bloku a vyrobil nejméně vlastních chyb.