Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Krpač (překlad)

Obrana lepší útoku aneb Analýza mistrovství Evropy žen v Německu

MorozovaLetošní Mistrovství Evropy žen v Německu je minulostí, vedle mediálního a společenského významu vás jistě bude zajímat také ten sportovní aspekt. Stephan Kulhanek, statistik německého týmu na mistrovství Evropy, zjistil velmi zajímavé údaje.

 

 

 

 

Podání ztrácí efektivitu na zisk bodu

6,5% všech podání skončilo na mistrovství Evropy esem, což je v porovnání s minulým ME méně. Tím pádem se zmenšila také chybovost při přihrávce podání. Protože tato statistika se týká pouze podání zakončená bodem, nemůžeme jasně tvrdit, že přihrávka servisu se u žen zlepšila. Pokud nebudeme vycházet z toho, že podání na letošním evropském šampionátu ubralo na rychlosti a razanci, můžeme však říci, že týmy si s tlakem na přihrávce poradily lépe než na minulém mistrovství. Přestože servis ztratil všeobecně na efektivitě, volejbalistky Německa (2,1%) a Chorvatska (0,2%) mají pozitivní bilanci v porovnání bodů a chyb na podání.

Pokles úspěšnosti útoku

Během turnaje se postupně nad útočnou činností prosadila ta obranná. Blok a obrana v poli evropskému šampionátu dominovaly, útok nebyl tak efektivní jako na šampionátu v roce 2011. Důvodem zlepšení obrany týmu by mohla být právě blokařská činnost, ve které udělaly týmy velké pokroky. Hlavně v situacích po horších přihrávkách byl blok v letošním ročníku kompaktnější než v tom minulém, kde si útočnice dokázaly lépe poradit a výměny dotáhnout do úspěšného konce.

Počet vítězných bloků stoupl

Teze, o které jsme mluvili v předchozích odstavcích, se potvrzuje i ve statistice vítězných bloků na set, volejbalisty letošních mistrovství Evropy dokázaly v průměru získat 2,8 bodů kompaktní obranou na síti.

To vše hovoří o vyrovnanosti průběhů setů, těch také byli diváci v německých halách v mnoha utkáních svědky. Přesto dokázali nejlepší týmy v situacích po přihrávce podání (Rusko (46,7%) a Česká republika (63,7%) sebrat nejslabším týmům v této statistice (Španělsko – 44,8%) až 5 bodů na set. V útočné situaci po vlastní obraně byly nejúspěšnější týmy Turecka (46,7%) a Německa (45,6%).

Podrobné statistiky:

Úspěšnost podání:

1.       Německo (2,1%), 2. Chorvatsko (0,2%), 6. Rusko (-0,4%), 16. Španělsko (-9,5%) – průměr ME -2,5%

Přímé body z podání v procentech:

1.       Belgie (4,5%), 2. Turecko (5,8%), 3. Německo (5,9%), 16. Holandsko (11,6%) – průměr ME – 7,2%

Úspěšnost útoku

1.       Rusko (32,6%), 2. Česká republika (26,3%), 8. Německo (23,1%), 16. Švýcarsko (21,9%) – průměr ME – 21,9%

Počet bloků na set:

1.       Rusko 4,3 2. Holandsko 3,5 13. Německo 2,5 16. Španělsko 1,6 – průměr ME – 2,8

Z němčiny přeložil Radek Krpač

Zdroj: Volleyballmagazin 12/2013