Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Metodika

Německý Volleyball Magazin zařazuje české družstvo do třetí světové ligy ...

brazilie-volejbal1Mistrovství světa ve volejbalu je tak velká událost, a přináší tolik podnětů, že jsou zdrojem inspirací minimálně následující dva roky. Na naší straně to tak dlouho trvat nebude, ale vraťme se v seriálu reminiscencí na základě překladů z německého volejbalového Magazinu ještě jednou k MS. Tentokrát (a to je mě vždy vzácné) i s pohledem na ženský světový volejbal. Článek „Tak vypadají vítězové“ přeložila jako tradičně Svatava Haníková ml. Volleyball Magazin (2007, 3, příloha Training)

Berthold Fröhner a Bernd Zimmermann z IAT Leipzig sestavili při MS v Japonsku obsáhlý videomateriál, z kterého analytici vybrali pro nejdůležitější tendence. Velké boje o tituly jako mistrovství světa a Evropy nebo také Olympijské hry nejsou jen přehlídkou výkonů velkých volejbalových národů, nýbrž nabízejí také stálé příležitosti k analýze, v jakém směru se náš sport vyvíjí. V tomto ohledu nedělají mistrovství světa v Japonsku žádnou výjimku.

Brazilští muži budou určovat úroveň

S rychlou útočnou hrou přes krajní pozice, s variabilním útokem v prvním sledu a útokem ze zadních pozic dosáhl hlavně obrat ve hře (protiútok po obraně, vykrytí a míč zadarmo) nových kvalit. Staronový mistr světa dominoval opakovaně v promyšleném jednání. V každém ohledu by mohla Brazílie i v následujících letech určovat vývoj mužského volejbalu. S podobným dynamickým a atraktivním herním způsobem vystupovalo brazilské ženské družstvo ve finále proti Rusku. Družstvo z Jižní Ameriky se ale nakonec muselo spokojit jen se stříbrem, protože narazilo na herně silné družstvo, které zase demonstrovalo pozoruhodnou individuální technicky-taktickou výkonnostní schopnost.

Nový mistr světa exceloval s neúprosným, racionálně organizovaným a vysoce efektivním agresivním volejbalem, který se projevuje v mnoha prvcích: smečované podání, enormní výška a tvrdost provedení útoku (hlavně při útoku z kůlu), nátlakové, rychlé útoky za zóny II, zakomponování útoku ze zadní části hřiště, vysoký a ofenzivní blok. K tomu se přidala kompaktní psychicky silná týmová práce Rusek. To vše vedlo k tomu, že se družstvo z Východní Evropy proti Brazilkám prosadilo. Přesto ovlivnily Jihoameričanky herním vtipem, rozmanitostí činností a univerzálními herními schopnostmi v ofenzivní a defenzivní oblasti světovou úroveň ve stejné míře jako Rusky.

Při pozorování všeobecných výkonnostních faktorů se ukazuje, že průměrný věk osmi nejlepších mužských týmů leží mezi 26 – 29 lety s vyváženým zařazení mladých a starších zkušenějších hráčů. Němečtí muži mají ve vyhlídce na Peking 2008 a na MS 2010 dobrou věkovou strukturu. Osm ze dvanácti hráčů z kádru mohou hrát bez problémů ještě čtyři roky nebo ještě déle. Brazílie, Francie a Japonsko představují s průměrnou výškou 1,94 metrů nejmenší družstva. Německo se počítá spolu s Ruskem, USA a Polskem k týmům s velikou tělesnou výškou (1,99 až 2,01 metrů).

 

Protože počet lehkých chyb ustupuje prodlužují se sety

Průměrný věk osmi nejlepších týmů u žen leží mezi 23 – 26 lety. Ve srovnání s Olympijskými hrami 2004 jsou pozorovatelné značné proměny. Snaha po trvalém zařazení mladých hráček se stává zřetelnou. Průměrná tělesná výška se v posledních letech pohybuje mezi 1,83 – 1,84. Výjimku tvoří mistr světa Rusko, který bez svého libera dosahuje průměrné výšky 1,94.

Ze 104 utkání mužského MS skončilo 42% výsledkem 3:0. Jen 20% střetnutí bylo pětisetových. U žen skončila dokonce víc než půlka zápasů (57%) hladce 3:0. Rozdíl ve skóre byl v 26% setů dvoubodový.

Průměrné trvání jednoho setu (kromě pátého) činilo u mužů 24,2 minut, nejkratší set trval 17, nejdelší 38 minut. U žen byl průměr 23 minut, nejkratší set se hrál 16 minut, nejdelší trval 35 minut.

Delší trvání rozeher, ve srovnání s dřívějšími velkými akcemi, vycházejí především z toho, že hráči jsou čím dál tím víc pod tlakem, zvolit při řešení risiko odpovídající herní situaci a vyhnout se nevynuceným chybám. Podíl bodů získaných chybou soupeře (servis, útok, nahrávka a vyladění) ustoupilo 25 procent (ženy i muži).

 

Hierarchie podle MS v Japonsku

Ženy

Výkonnostní skupiny

Muži

Rusko, Brazílie

Skupina 1

Brazílie

Čína, Kuba, Srbsko a Černá hora, Itálie

Skupina 2

Polsko, Srbsko a Černá hora, Itálie, Francie, Rusko

Holandsko, USA, Německo,Turecko, Polsko, Japonsko, Dominikánská rep., Ázerbájdžán, Korea

Skupina 3

Japonsko, Německo, USA, Kanada, Porto Rico, Argentina, Česká rep., Kuba, Tunisko

Taiwan, Kazachstán, Porto Rico, Peru, Costa Rica, Keňa, Egypt, Mexiko, Kamerun

Skupina 4

Čína, Řecko, Korea, Venezuela, Austrálie, Egypt, Irán, Kazachstán

 

 

Tendence ve světovém volejbale

 

Hra se ještě zrychlila

Do všech útočných pozic se hrají rychlé nahrávky; a to z celého třímetrového prostoru. Hra se ale také vyvíjí vertikálně: Výška nahrávek, stejně tak výška provedení činnosti při bloku a útoku stoupá.

 Základní techniky jsou výrazně stabilní

Hráči prokazují vysokou univerzalitu v technikách všech herních činností, jako čistý specialista na jednu činnost už žádný hráč nemůže uspět.

 Speciální techniky se stávají variabilnější

Repertoár hráčů v jejich hlavní úloze výrazně stoupl. Nejlepší hráči nalézají situačně velice efektivní řešení.

 Útočné kombinace zůstávají lineární

Síť je využita v celé své šířce pro útoky všech rychlostí, křížení používá minimálně.

 K1 a K2 se vyrovnávají

Kvůli tlaku na podání a zlepšené obraně blokem se stále dál vyrovnávají situace a tím i úspěch v K1 a K2.

 

Specifické znaky vývoje
Variabilita stále přibírá

Díky přibývající symbióze prvků agresivního volejbalu s herními elementy – především stoupající technické variabilita ve všech herních prvcích – získává mezinárodní volejbal dál na kvalitě. V rámci všech herních funkcí nabývá variabilita akcí. Nesčetné individuální technická variabilita zvětšuje šířku možností řešení.

Rozdílné herní koncepty

Po v předešlých letech přibývajícím přizpůsobení herní koncepce a zjednodušení hry jsou mezi družstvy opět znatelné větší rozdíly v herní koncepci a stavby hry v K1 a K2. Nové znaky předvádějí především brazilská družstva. Kvalitativní změny jsou znatelné v rozlišení stavby nahrávky závislé na místě odbití. Nejlepší nahrávači jsou schopni z třímetrového prostoru zapojit skoro všechny smečaře s do rychlého útoku.

Rychlé nahrávky = výhoda útočníka

Pod aspektem optimalizace herní koncepce skupinová a týmová taktika upouští od složitých útočných kombinací a je postavená na racionalitě a dokonalosti paralelních základních kombinací útočníků na síti s cílem minimalizace chyb. Přibývání útočných variant přes střed sítě (muži: spojení rychlých útoků s útoky ze zadní části hřiště z pozice VI, u žen víc útoků ze zadní části hřiště z pozice I a VI adekvátně k prvním sledům před, popřípadě za nahrávačkou) a překvapivá kombinace s rychlou nahrávkou do pozice IV vedou k výhodám v útočné hře. Přední světové týmy, především Brazílie (ženy i muži) hrají tyto varianty systematicky s oběma přihrávajícími smečaři.

Více situací jeden proti jednomu

Trend stále rychlejší útočné hry, který se ukázal již v předešlých letech, se ještě rozšířil také do pozici II a na zadní část hřiště. Následek: takzvané situace jeden proti jednomu (útočník se musí prosadit pouze proti jedno-bloku) zase očividně přibývají, po blokařích je požadováno, aby hráli variabilněji. Známkou kvality na MS byla rychlá hra Brazilců v protiútoku hlavně po obranných a vykrývacích situacích. I z ne z optimální pozic je u nahrávačů požadováno, aby hráli rychlé nahrávky. Přitom se s častými nahrávkami na dlouhou vzdálenost usiluje o střídavý přesun pozic útočné hry.

K1 a K2 se připodobňují

Efektivita ukončení útoku v obou herních komplexech (K1 a K2) se stále více připodobňuje, protože se od sebe útočné situace málo liší. Větší bodové rozdíly a zdánlivě jasná vítězství setů nastávají díky připravenosti riskovat, schopnosti mobilizovat se a mentální síle ve finálním jednání. Poprvé od zavedení bezztrátového počítání už nejsou bodové série žádnou ojedinělostí. Psychická stabilita a schopnost zvyšovat úsilí, nejvyšší koncentrace a schopnost prosadit se, jsou prvky, které jsou v rozhodujících  herních fázích požadovány. Toto bylo výrazné u ženského finále mezi Ruskem a Brazílií v závěrečné fázi druhého a pátého setu. Ženy Německa musely tento trend bolestně zažít v zápasech proti Holandsku (pátý set) a proti USA (závěrečný boj ve čtvrtém setu), kdy výrazně vedly a prohrály.

Vyvážený věkový mix

Vedoucí týmy disponují vyváženými sestavami s mladými a hojně i staršími zkušenými hráči v základních šestkách. Zařazení mladších hráčů s mimořádnými technicko-taktickými schopnostmi do kádru je stejně tak důležitý prvek jako nesporná vůdčí role vedoucí postavy. Základní informace špičkových týmů jsou většinou přes mnoho let a mezinárodní vrcholy konstantní. Konsistence technicko-taktického jednání se zakládá na vysoké a vyrovnané výkonnostní úrovni ve všech herních funkcích. Průměrný věk špičkových družstev a jednotlivých hráčů (střední blokaři a libero) stále stoupá hlavně u mužů.

Bez notebooku ani ránu…

Cíleně zaměřená vědecká péče (příprava,řízení a vyhodnocení hry) se stále více stává pevnou součástí týmového managementu. Personální vynaložení pro zápasové analýzy podporované videem a daty stejně tak jako pozorování soupeře se zvýšilo na dva až tři osoby na tým. Analýzy jsou přímo v zápasu v podobě digitálního přenosu doručeny trenérům na lavičce.

 Stav a vývoj ve světovém volejbale

U mužů se umístilo sedm z devíti zúčastněných evropských národů mezi nejlepšími deseti. Brazílie ukázala volejbal budoucnost a je zatím světem sám pro sebe. Do 2. výkonnostní skupiny (viz tabulka) patří družstva s oprávněnými nadějemi na další medaile. Prohráli jen v duelech proti sobě nebo proti Brazílii (slavnou výjimkou bylo vítězství Němců nad Francouzi).

Ve srovnání k MS 2002 v Argentině udělali Poláci a Bulhaři největší výkonnostní skoky. Rusko a Itálie byli „největší poraženými“ tohoto MS, protože měli každý po jedné porážce v předkole a druhý neúspěch v mezikole. Japonsko, Německo, USA a ostatní týmy můžou být zařazeny do 3. výkonnostní skupiny. Uvnitř této skupiny patří Německo, USA, Česko a Kuba k výkonnostně nejsilnějším národům, které mají s největší pravděpodobností možnost, dostat se do skupiny 2. Herně koncepčně jsou oproti výše umístěným týmům už teď jen nepatrné rozdíly. Nedostatky jsou prokazatelné v částečných oblastech výkonnostní struktury. S velkým odstupem k výkonnostním skupinám 2 a 3 se ve 4. skupině umístily národy, pro které setkání na nejvyšší úrovni skončilo už v předkole. Potěšitelné pro scénu u nás: Německo patří vedle Polska , Bulharska a Tuniska díky výraznému výkonnostnímu vývoji k svisle startujícím na tomto MS.

U žen jsou Rusko a Brazílie momentálně nejvyšší výkonnostní skupinou. Jak dominantně hrály tyto státy, se dá odečíst z okolnosti, že oba prohrály v Japonsku jen proti sobě. Srbsko a Itálie se řadí do 2. skupiny. Zůstává v očekávání, jak kvalitativně zdolá Itálie nutné přeměny. A také, jestli Srbsko, v budoucnu bez Černé hory, bude mít kvalitu na to, aby udrželo překvapivě dosaženou pozici. Věkový průměr 23 let, efektivní zařízení pro hru a individuální výkonnost ale mluví pro. Číně a mladému kubánskému družstvu se věří, že opět doplní dříve zavedené vedoucí kvarteto (Rusko, Brazílie, Čína, Kuba). Ze skupiny 3 naznačilo s částečně silnými výstupy Holandsko a Německo jejich ambice. Otazník stojí nad USA (nejstarší základní formace s 28,4 roky) a Polskem (problémy s klimatem v družstvu).

Obecně je podobnost ve výkonnosti výkonu u mužů a žen tak značná, že jsou přechody mezi skupinami plynulé. Koneckonců je málo týmů se dlouhodobě může udržet na špičkových pozicích.

 Základní tendence univerzálních specialistů pokračuje

MS v Japonsku ukázalo, že jsou žádáni univerzálně vyvinutí hráči, kteří ovládají jak ofenzivní, tak i defenzivní činnosti. Jen s mezinárodní zkušeností a mentální silou mohou obstát na nejvyšší úrovni. Většina nasazených hráčů musí realizovat množství taktických a strategických úkolů. To platí především pro soulad mezi nahrávačem a smečařem v K1 stejně tak jako v taktickém přizpůsobení a koordinaci oblastí podání a blok/obrana v K2. Přitom se týmy snaží, z nejrůznějších nahrávačských pozic, uskutečnit tvrdě vedený útok.

Nejlepší družstva disponují navíc větším množstvím útočníků, kteří se i mimo organizovaný systém (takže po vysokých nahrávkách) dokáží úspěšně prosadit. V útočné hře vyniká hlavně použití  mnohostranných úderových technik, s které jsou velmi účinné proti takticky vyspělému a technicky flexibilnějšímu (aktivnějšímu) bloku. Větší rozdíly v nasazení síly (podání a útok), rozdílné varianty v stejně jako stále se měnící požadavky na finální přesnost (nahrávka a útok) naznačují vývoj herních činností. Ovšem družstva přesto věří v první řadě prvkům a systémům, které se u nich po dlouhá léta osvědčila.

Revoluční tendence se nedaly pozorovat ani u žen ani u mužů. V základě nové trendy, které jsme registrovali především po změně pravidel v roce 1999, nebyly v Japonsku pozorovatelné.  V předcházejícím cyklu MS od roku 2002 do 2006 nebyly ani v ženské ani v mužské oblasti zaznamenány žádné změny v herní a výkonnostní struktuře stejně jako kvalitativní zdokonalování jednotlivých herních elementů a koncepcí. Zápasy ve skupinách u žen stejně jako u mužů většinou probíhaly jednostranně, prosadila se na konci ta družstva, která během celkových bojů o titul zanechala nejlepší dojem. U žen to bylo Rusko, Brazílie a Srbsko a Černá hora, u mužů v první řadě Brazílie a za nimi Polsko a Bulharsko. Ve dvanácti zápasech v 17ti dnech bylo celkové zatížení sice vysoké, odpovídalo ale tomu, co trenéři a hráči v přípravě požadovali. Pro srovnání: při Světovém poháru se hrálo 12 zápasů ve 12ti dnech. Výkonnostní úroveň v průběhu mezikol citelně stoupla, semifinálové a finálové zápasy byly na velmi vysoké úrovni. U mužů demonstrovala Brazílie ve finále proti Polákům v jedné vyučovací hodině variačně bohatý, s herním vtipem předvedený „power-volejbal“ s množstvím momentů překvapení a vysokou kvalitou na nahrávce.