Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Krpač (překlad)

Brazílie měřítkem pro všechna družstva

Matthias Münz popisuje, co medailistky olympijských her v Pekingu udělaly správně. Zlato patří Brazílii, tým Jose Guimaerese byl ve všech činnostech silnější než zbytek světa. Na rozdíl od brazilských mužů, kteří byli po dlouholeté nadvládě v Pekingu sesazeni z trůnu, povedlo se brazilským ženám po mnoha medajlových umístěních konečně vystoupat na příčku nejvyšší. První místo Brazílie bylo demonstrací síly. Brazilky zvítězily v každém utkání a pouze ve finále ztratily jediný set. Soupeřkám dovolily získat v průměru pouze 16,36 bodů. Jak mohlo dojít k takové dominanci?

Zaprvé tento tým rostl dlouhá léta spolu, hrál stabilně a využil svých zkušeností. Dříve často viděnou nervovou nestabilitu nahradila nezkrotná vůle po vítězství, překonat image věčně druhého. K tomu družstvo vedené trenérem Jose Robertem Guimaraesem, zvaném Ze Roberto, vsadilo jako jediný tým světové špičky na prvky mužského volejbalu. K vidění bylo: Krajní blokařky, blokující od středu sítě, vypomáhající rychlým útokům a seskupující trojblok. Velice častá přihrávka podání mimo osu těla. Rychlé útoky ze zadních zón a skákané servisy. V útoku hrály Brazilky více na riziko než zbytek světa. Přitom vytvořily více chyb než medailistky z USA a Číny, přesto byla efektivita útoku Brazílie o sedm procent vyšší. I v obraně nasadil tento tým laťku vysoko. Hráčky dokázaly dostat pod kontrolu více tvrdých úderů nežli konkurence a měly ve Fabi nejlepší libero celého turnaje. Přesto, že dvě až tři hráčky (mezi nimi vynikající nahrávačka Fofao) týmu ohlásily konec reprezentační kariéry, mohla by tato nadvláda trvat ještě několik dalších let. Velká část družstva teprve přichází do nejlepších volejbalových let, navíc Brazílie disponuje velkým počtem mimořádných talentů mistryň světa ročníků 84-88, kteří se tlačí vpřed.

Charakteristika

• Brazílii se podařily v průměru na set 4 body blokem – to je 1 – 1,5 bodů více než ostatním týmům
  • Také v obraně byli Jihoameričanky nejlepší – o 66% zabráněných míčů může konkurence jen snít
  • Útok Brazilek (i díky nahrávce Fofao) byl soupeřkami zablokován pouze zřídka (4%), u ostatních týmů leží tato hodnota přes 7%.
  • Také v přihrávce jsou ženy Ze Roberta měřítkem pro ostatní týmy. 60% přihrávek bylo vynikajících, u ostatních týmů byla hodnota přes 50% pouze výjimkou.
  • Základní sestava hrála po celý turnaj stabilně, pouze Theisa Menezes a Jaqueline Carvalho mohly sporadicky zasáhnout do hry

Jako němečtí fotbalisté

Svěřenkyně trenérské legendy Lang Ping hrály na olympijských hrách dobře pouze zřídka, přesto dokázaly mnoho. Jako pravé turnajové družstvo oprášily US-Girls na olympiádě vlastnosti jako je týmový duch a psychická síla. Kdo chce, může vystoupení amerických děvčat v Pekingu přirovnat k německým fotbalistům: pravé turnajové družstvo. Tým USA se trápil turnajem až do finále, kde narazil na vynikající družstvo Brazílie a zaslouženě 3:1 prohrál. Jistě, jako jediný tým dokázal vzít Brazílii set a v některých momentech turnaje se štěstí přiklonilo na jeho stranu. Během turnaje bylo pouze pět utkání, která se rozhodovala až v pátém setu. Tři z těchto utkání hrály americké reprezentantky a ve všech zvítězily. V základní skupině tým prohrál 0:3 s Kubou, ztratily set s Venezuelou a Japonskem. Pouze vítězství 3:0 v semifinále v odvetě proti Kubě bylo suverénní. Typický Fighting Spirit v rozhodujících fázích setů a zápasů a herní zlepšení během turnaje vedli k tomu, že byly Američanky odměněny stříbrnou medailí. V Tom Logan měly Američanky ve svých řadách nejlépe bodující hráčku celého turnaje, Logan však měla na sbírání bodů příležitost 33 setů. Brazílie hrála pouze 25 setů. V jiných individuálních hodnoceních se americké hráčky objevují pouze sporadicky. Nahrávačka Ah Mow-Santos je vedena na šestém místě, libero Nicole Davis na devátém místě v přihrávce. Síla amerického družstva byla především v týmové práci a ve zvládnutí stresových situací.

Charakteristika:

·         V jedné statistice byl tým USA vpředu, nadrazil blokem nejvíce míčů (293), které vedly k protiútoku, Brazílie 197, Čína 202. V statistice vítězných bloků však byly Američanky podprůměrné

·         Vedle nahrávačky základní sestavy Robyn Ah Mow-Santos dostala také druhá nahrávačka Lindsey Berg velkou příležitost zasáhnout do hry, což umožnilo družstvu změnu rytmu hry

·         V přihrávce (47%) a v úspěšných obranných zákrocích (11,1) byl americký tým dokonce podprůměrný

·         U servisu je poměr mezi chybou a esem 2,0. Slabá hodnota (Brazílie 1,4, Čína 1,2). Ovšem podání, která dopadla do pole, byla nejúčinnější ze všech týmů.

Otázka nervů

Tým Číny šel do turnaje jako domácí tým a obhájce olympijského vítězství. Očekávání, že se bude opakovat triumf z Atén, bylo obrovské. Na všechna utkání přišlo 12000 a více diváků. V základní skupině podlehly Číňanky Kubě po jasném vedení 2:0 na sety nakonec 2:3, také proti USA hráčky nedokázaly zabránit porážce v pěti setech. Ve čtvrtfinále poslaly Číňanky domů Rusky, v semifinále proti Brazílii nedokázaly využít dva setboly v prvním setu a v dalším průběhu utkání se sesypaly. V zápase o 3. místo se Číňankám podařila odveta proti Kubě, nejen díky výbornému publiku, ale také díky ztrátě motivace kubánských volejbalistek. Třetí místo je pro Čínu úspěchem, za nimi skončily takové týmy jako Rusko, Itálie a Kuba. Těsné sety Asiatky v rozhodujících chvílích nezvládly, často kvůli zkaženému podání. Pokud srovnáme hodnoty USA a Číny, musely by být Číňanky v konečném hodnocení o mnoho míst výše než Američanky. Ale ve volejbale nerozhoduje o vítězství pouze statistika, ale i síla nervů, vůle a samozřejmě i trocha štěstí. Čínské družstvo může stále výkonnostně růst, všem hráčkám je pod 30 let, pěti z nich dokonce pod 22 let.

• Čína byla na podání mimořádně silná a docílila devět procent es. Ostatní týmy získaly hodnotu okolo pěti procent
  • Yimei Wang byla nejlepší útočnice olympiády (107 bodů útokem), často ovšem také chybovala (36 chyb)