Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Krpač (překlad)

Analýza II aneb Londýnská Olympiáda v číslech

finale OHVyhodnocení statistických čísel logicky prokazuje průběh olympijského turnaje, v některých případech je však může být zavádějící.

Breakové situace – indikátor vítězství

USA, vítěz olypiády v Pekingu a poslední vítěz z Londýna Rusko byli jednoznačně nejlepší v proměňování breakových situací a jasně ukazují, jak důležitý je úspěch týmu v útoku po vlastním podání. Pokud tým promění minimálně o dvě breakové situace více než soupeř (při podání soupeře na začátku setu dokonce pouze o jednu), logicky v setu zvítězí. Znamená to, že k vítězství 3:0 na sety stačí týmu vyhrát o čtyři breakové situace více než soupeř. V Londýně byli v proměňování breakových sitací nejúspěšnější Američané (39,7%), následují Rusové (39,3%), třetí Bulharsko (36,3%) a čtvrtá Brazílie (36,0%) ztrácí na vítěze této statistiky již podstatně více.

 

Servis – riziko nebo bez rizika?

Ve statistice podání jsou nejlepší opět Američané, hned za nimi se umístili Argentinci a Italové. Zde jsou velmi dobře vidět různé filozofie pojetí hry v z pohledu sázky na riziko servisu. Zatímco Argentinci vsadili na jistotu, servis nekazili, ale také servisem nebodovali, Italové postavili svou hru na servisu. Italové byli jasně nejlepší v počtu es, ale hodně na servisu chybovali. Nejefektivnější byli Američané. Ve statistice přímých bodů se umístili na druhém místě a vyrobili nejméně chyb, dvě esa na jednu chybu znamená skvělou úspěšnost, přesto negarantuje celkový úspěch. US boys se domů vrátili bez medaile.

 

Přihrávka – důležitá, ale ne rozhodující

Statistice přihrávky dominovali Brazilci, těsně před Argentinci a – k překvapením všech – Australany. Čtvrtí jsou Němci, kteří na přihrávce velmi zřídka chybovali. Ještě méně chyb udělali na přihrávce Rusové, přesto to v této dovednosti stačilo pouze na desáté místo. Na tuto statistiku však Rusové velmi rádi zapomenou, svěřenci trenéra Alekna porazili ve finále turnaje na přihrávce nejlepší Brazíli 3:2 na sety po dlouhých letech se radovali z významného mezinárodního úspěchu.

 

Útok nejlépe vyjadřuje - až na určité výjimky - úspěšnost týmů

I přes relativní neúspěšnost na přihrávce byli Rusové nejlépe útočícím týmem olympijského turnaje. Na druhém místě se umístili Poláci, kteří v této dovednosti méně chybovali. Velmi slabá efektivita v útoku stála Itálii vítězství nad Brazílii, a tím pádem i boj o zlatou medaili.

 

Efektní vítězné body na bloku – pouze část pravdy

Nejvíce bodů blokem získali na olympiádě Američané, na druhém místě se umístili Australané. Ti však z důvodu velmi slabého výkonu na servisu a v útoku nemohli pomýšlet na úspěch. Na třetím místě se s úspěšností tří vítězných bloků na set umístili vítězové olympiády Rusové.

 

Statistika je zajímavá, v samotné hře se však skrývá více

Statistika vlastních chyb je také ambivalentní. Je vidět, menší chybování je výhodou (Brazílie), ale není garantem úspěchu (Tunisko). Na druhé straně hráli Rusové s Italy s maximálním rizikem a přesto byli úspěšní.

 

Statistické vyhodnocení

Útok po přihrávce:

  1. 1.Bra 72,2%, 2. Pol 71%, 3. RUS 68,8%

 

Úspěšnost breakových situací:

  1. 1.USA 39,7%, 2. RUS 39,3%, 3. BUL 36,3%

 

Přímé chyby na přihrávce

  1. 1.RUS 5,0%, 2. GER 5,6%, BRA a AUS 5,8%

 

Úspěšnost podání

  1. 1.USA 6,7%, ARG 9,2%, ITA 10,1%

 

Úspěšnost přihrávky

  1. 1.BRA 50,4%, 2. ARG 50,0%, AUS 44,6%

 

Úspěšnost útoku

  1. 1.POL 37,7%, RUS 35,6%, BRA 34,9%

 

Počet vítězných bloků na set:

  1. 1.USA 3,4 2. AUS 3,3 3. RUS 3,0

 

Vlastní chyby na set:

ARG 5,5 USA 5,6 TUN 5,6

 

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Das Volleyballmagazin 11/2012