Menu
  • Kategorie: Činnost trenéra
  • Napsal Krpač (překlad)

S jasnými cíli za vítězstvím

cle1Abychom mohli být lepší a slavit úspěchy, musíme mít cíle. Některé cíle jsou jasné, jiné se vykrystalizují během určitého času. Proč se ale některým podaří cíle dosáhnout a některým ne? Abychom byli v plnění cílů co možná nejefektivnější, je třeba při zpracování dbát určitých pravidel. Některá bych rád představil. Cíle nabízí perspektivy, hráčům slouží jako orientační body ke společné domluvě a vedle toho nastavují fokus v týmu pozitivním směrem. Definovat cíle ovšem nestačí. Kolikrát jste si již stanovili cíle a nakonec jste na ně nedosáhli nebo jste je jednoduše ztratili z očí? Proč jsou cíle tak důležité? Pokud má člověk před sebou cíle, může na něm pracovat každá část těla. To ho ovšem musí každá část těla znát. Překvapivě pracuje tělo (i nevědomě) kontinuálně na cíli, i když na něj nemyslí. Cíl musí být ovšem jasně definován. Co to znamená? Kdy je cíl jasný a kdy ne? Existuje pět bodů, které je potřeba dodržet, aby se šance na úspěch zvýšila. V definování cíle musíme rozlišovat mezi vizemi, sny, myšlenkami a ideami. Je důležité mít sny. Kdo nesní o tom být jednou nejlepší? Jak ovšem ze snu vytvoříme realitu?

První příklad

Vzal jsem na ukázku jedno přání volejbalistů, které se dá převést do cíle:

Nechceme hrát tak špatně jako v minulé sezóně a abychom stále neprohrávali proti družstvu X

To se poslouchá dobře, ale není to tak jednoduché. Takže, vzhůru do práce a musíme hodně trénovat, aby se to zlepšilo. Toto přání přefiltruji mými pěti body a uvidíme, co z toho vznikne. V opravdových rozhovorech to trvá déle, ale i zde platí: člověk se neustále učí.

  1. 1.Cíl musí být formulován pozitivně: bez přímé nebo nepřímé negace

Chceme hrát lépe než v minulé sezóně a proti družstvu X stále vítězit

Slova „ne“ a „prohrávat“ jsou negace. Kdo by chtěl prohrávat? To není žádná pozitivní formulace.

  1. 2.Cíl musí být dosažitelný vlastními činy a jednáními

Stále vítězit proti družstvu X je samo o sobě pozitivní. Ostatní ovšem také trénují. Otázka tedy zní, co musíme udělat proto, abychom proti ostatním týmům vítězili.

Chceme hrát lépe než v minulé sezóně a chceme zlepšit hlavně útok po přihrávce podání, abychom proti týmu X vítězili.

  1. 3.Cíle, které jsou dosažitelnékrátkém časovém horizontu: Najít mezicíle

Samozřejmě, že nelze techniku zlepšit ze dne na den tak, abychom každého porazili. Pomůžeme si tedy tzv. „mezicíly.“

Chceme hrát lépe než v minulé sezóně a chceme zlepšit hlavně útok po přihrávce podání, abychom proti družstvu X vítězili. Přitom bychom rádi svého soupeře na příštím turnaji potrápili a v posledním turnaji porazili.

  1. 4.Konkrétně formulovat bez srovnávání: Co, kdy, kde, jak,kým přesně?

Druhá část formulace našich cílů je již správná, první části formulace ovšem ještě něco chybí. Co znamená lépe než v minulé sezóně? Co přesně má být lepší a v jakém čase? Co konkrétně neklaplo a bylo opravdu vše špatné?

Chceme se v příští sezóně na každý zápas řádně připravit, seznámit se před posledním tréninkem se soupeřícím týmem, trénovat taktiku, budeme cestovat na zápasy tak, abychom byli minimálně hodinu před utkání převlečené na hřišti, koncentrace na zápas začíná při rozcvičení – to znamená společné rozcvičení a při protahování ještě jednou promluvit o soupeři a chceme zlepšit útok po přihrávce podání, abychom proti družstvu X vítězili. Přitom bychom družstvo X rádi při prvním turnaji potrápili a v posledním turnaji porazili.

  1. 5.Jak poznáme, že byl cíl dosažen?

Chceme se v příští sezóně na každý zápas řádně připravit, seznámit se před posledním tréninkem se soupeřícím týmem, trénovat taktiku, budeme cestovat na zápasy tak, abychom byli minimálně hodinu před utkání převlečené na hřišti, koncentrace na zápas začíná při rozcvičení – to znamená společné rozcvičení a při protahování ještě jednou promluvit o soupeři a chceme zlepšit útok po přihrávce podání, abychom proti družstvu X vítězili. Přitom bychom družstvo X rádi při prvním turnaji potrápili a v posledním turnaji porazili. Jednou za měsíc se sejdeme a promluvíme si o tom, jestli náš cíl plníme.

Jak vidíte, cíl prošel metamorfózou, kdy z první formulace nezbylo prakticky nic. Zní to směšně, ale až poté jste cíl poznali a formulovali. Přitom je nový cíl příliš dlouhý. Proto je lepší z něho udělat tři menší cíle.

  • Jeden o přípravě na zápas
  • Jeden o zlepšení vlastní hry
  • Jeden o družstvu X

Tipy pro praxi

  • Vyčleňte si čas pro získání informací o cílech Vašeho týmu – sice to možná zabere celou tréninkovou jednotku, ale vyplatí se to
  • Jeden hráč začne a definuje svůj vlastní cíl, jeho kamarád vytvoří z tohoto cíle dosažitelný cíl
  • To samé udělá druhý hráč, první mu asistuje
  • Těžší je definovat společné cíle, ale to jde také lépe, čím déle to trénujete.
  • Je dobré využít pero a papír a cíle napsat
  • Poslední a nejdůležitější krok je: Nečíst, ale konat!

Bernhard Wagner, z němečiny přeložil Radek Krpač

Zdroj: www.volleyballtraining.de