Menu
  • Kategorie: Beachvolejbal
  • Napsal Krpač (překlad)

Výše, razantněji, rychleji

V Pekingu prezentovali svůj um nejlepší plážoví volejbalisté světa. Andreas Künkler pozoroval olympijský turnaj a popisuje vývoje a tendence v mezinárodním špičkovém plážovém volejbale. Olympijský turnaj v plážovém volejbale jako vrchol sezóny 2008 a závěr dvouleté kvalifikační fáze s mnoha turnaji FIVB přinesl nové zajímavé poznatky o herní struktuře špičkových týmů. Absolvoval jsem jako trenér 24 turnajů světové série a mohl jsem být i při olympijském turnaji live. Přitom jsem mohl pozorovat nejlepší hráče a hráčky plážového volejbalu v akci. Moje poznatky jsem shrnul v následujícím článku.

V Pekingu prezentovali svůj um nejlepší plážoví volejbalisté světa. Andreas Künkler pozoroval olympijský turnaj a popisuje vývoje a tendence v mezinárodním špičkovém plážovém volejbale. Olympijský turnaj v plážovém volejbale jako vrchol sezóny 2008 a závěr dvouleté kvalifikační fáze s mnoha turnaji FIVB přinesl nové zajímavé poznatky o herní struktuře špičkových týmů. Absolvoval jsem jako trenér 24 turnajů světové série a mohl jsem být i při olympijském turnaji live. Přitom jsem mohl pozorovat nejlepší hráče a hráčky plážového volejbalu v akci. Moje poznatky jsem shrnul v následujícím článku. 

Vzhůru k obloze

Jako nejdůležitější tendence mezinárodního okruhu se dá považovat obrovský rozvoj v oblasti somatotypu. Tělesná výška nabrala ještě více na důležitosti než roky předtím. Výška dosahu, ve které se herní děj odehrává, hraje ještě důležitější roli než kdykoli předtím. Podle zkušeností se budou tyto tendence přenášet nejdříve na špičkovou domácí scénu a poté i na domácí střední a nižší úroveň. Rozvoj atletického tréninku bude v budoucnosti minimálně pro hráče špičkové domácí scény nutným předpokladem úspěchu.

Razantně místo takticky

Tvrdý rolovaný skákaný servis je zařazován stále častěji. Každý tým světové špičky disponuje minimálně jedním obzvláště efektivním hráčem na podání. Hlavně u ženského plážového volejbalu nabírá tato tendence na významu a způsobuje velké problémy soupeřům v přihrávce. Je zajímavé, že i hráčky menší postavy jako je Shelda, Tian Jia, Doris Schwaiger patří mezi nejlépe podávající hráčky skákaného rolovaného podání. Při použití této varianty servisu není rozhodující výška úderu, ale dynamika úderu do míče. U levorukých hráček je tento servis obzvláště efektivní. Hráčky jako třeba Vassiliki Arvanity, Zhang Xi a Ingrid Toerlen patří také k nejlepším svého řemesla. U mužů platí tato tendence také, jenom se prosadila už dávno. Rus Igor Kolodinsky v ní zaujímá výjimečné postavení. Kvalita jeho servisu se jak v rychlosti úderu, tak i v jeho četnosti servisů, které překonaly rychlost 100 km/h, liší ještě od dalších hráčů. Novinkou je krátký diagonální servis s boční rotací, který praktikují Holanďan Richard Schuil a Číňan Linyin Xu. Při tomto servisu doletí míč tři až čtyři metry za síť na soupeřovu polovinu k postranní čáře. Jedná se o variantu, která vyžaduje enormní výšku v momentě úderu a rychlé zápěstí. Tím se ztrácí tendence volby převážně taktického podání, zvláště toho krátkého. Naopak se volí riskantní rolovaný servis. V mnoha kombinacích se vyskytuje rozdělení rolí v týmu na hráče s riskantním servisem a na hráče se servisem, který chybovost na podání udržuje na akceptovatelné úrovni a spíše volí jistější servis.

Pozor plachta

Oproti tendenci v podání dělá největší starosti přihrávajícím hráčům plachtící podání. Hlavně u mužů jsou plachtící servisy přihrávány s daleko větší chybovostí než u rolovaných skákaných servisů. Těmi je dosaženo více es, ale také více výborných přihrávek než u méně razantních, ale o to lépe umístěných plachtících servisů. Číňanka Xue a Norové Kjemperud a Skarlund patřili v Pekingu k hráčům s nejlepším plachtícím servisem. Xue je ve světové špičce jediná hráčka, která díky vynikající výšce úderu provádí plachtící servis přes síť od shora směrem dolů. Tím dostala mnoho svých soupeřek do svízelných situací a rozhodla finále Grand Slamu v Moskvě proti americké dvojici Branagh/Youngs prakticky sama.

Pokud možno prsty

Přihrávka prsty je nadále nejčastější přihrávkou týmů jak u mužů, tak i u žen. Obzvláště mladí cílevědomí hráči vzali herní filozofií přihrávky prsty za svou a bagrem přihrávají pouze v nouzi. I přes nepříznivé počasí v Pekingu bylo mnoho nahrávek prováděno prsty. Tím je ještě více dbáno na přesnost nahrávky. Diskuse o výkladu pravidel o nahrávce a o jejich technických chybách se objevily velice zřídka. Počet fint u nahrávky se jednoznačně zmenšil, důležitost nahrávky spočívá hlavně u mužů v rychlosti a variabilnosti. Ještě v Aténách 2004 hrála útočná varianta na druhou přes u žen velkou roli. Tato varianta se v dnešní době používá prakticky pouze jako záchrana špatné přihrávky. Elainy Youngs, která byla představitelkou této útočné varianty, svou herní filozofii změnila. Ze dvou důvodů. Za prvé, protože blokující protihráčky se velice zlepšily v práci proti tomuto útočnému úderu a za druhé, protože její spoluhráčka nevykazovala žádné slabiny v útočné fázi.

Agresivně útočit

U obou pohlaví se prosazuje stejný trend. Podíl tvrdých úderů nadále stoupá, stále méně se používá tvz. Shots. Na základě zvýšené kondice hráčů a zvýšené výšky úderů vznikla větší možnost tvrdě útočit. Zvláště u žen se zvýšila odhodlanost, i údery daleko od sítě tvrdě zakončovat. Vedle klasických diagonálních úderů a úderů po lajně si hráči oblíbili i dlouhý úder do středu hřiště mezi blok a obranu soupeře v poli. Při použití zkráceného úderu volí hráči nejraději úder po lajně.

Více breaků

Jak už na olympiádě 2004, zvýšil se i v Pekingu počet breakpoints. Jak už jsme zmínili, zvýšil se servisem tlak na přihrávce a tím i na nahrávku a útok soupeře. Mechanismy bloku a obrany v poli mohou lépe zasáhnout do hry, tím se výrazně zvyšuje šance na break. Taktické chování blokařů se razantně zlepšilo. Mnoho top týmů mají blokařské specialisty s obrovským dosahem. Olympijští vítězové z USA disponují jak u žen (Kerry Walsh), tak i u mužů (Phil Dalhausser) hráči, kteří dokáží blokem vyvinout na soupeře tlak a ti musí reagovat. Soupeřky dvojice Walsch/May Treanor držely nahrávku vědomě daleko od sítě, protože měly obrovský respekt před soupeřovým blokem. Toto jednání vede ke zvýšení chybovosti útočných úderů a tlak na obranu soupeře v poli se výrazně zmenší, což umožní více úspěšných zásahů v poli. Ještě obdivuhodnější je dominance Phila Dalhaussera na bloku. Bylo nápadné, kolik soupeřů proti němu ztratilo v útoku odvahu a zvolili v nouzi zcela nestandardní údery.  Zvláště Dalhausserova přítomnost proti zkráceným úderům po lajně byla impozantní. Tyto údery byly zneškodněny buď blokem, nebo musely být hrány vysoko, kde byly lehkou kořistí pro bránícího hráče v poli. K tomu je třeba také uvést, že May Treanor a Todd Rogers dokázali svou útočnou razancí na rozdíl od soupeřů mnoho breaků využít. I ostatní medailisté disponují Číňankou Chen Xue a Jie Wang tak jako muži Brazilcem Fabiem a Ricardem blokařskými specialisty s velkým dosahem.

Reagovat nebo jednat?

Ve hře v poli jsme mohli sledovat dvě změny ve vývoji. Celkově se strategický potenciál obranných specialistů výrazně zlepšil. Vedle klasických výchozích postavení jsou často voleny zdvojování bloku a obrany v poli na jedné polovině hřiště, k tomu se objevuje mnoho intuitivních rozhodnutí hráčů. Tyto koncepty jsou výhradně zařazovány u mužů, neboť kvalita útočníků nutí hráče v obraně provádět nezvyklá opatření. V tomto vidím největší rozdíl mezi muži a ženami, protože rychlost míče u útočných úderů je u žen přeci jenom menší a umožňuje bránícím hráčkám na tento úder úspěšně reagovat. Oproti tomu se objevilo u žen mnoho dlouhých výměn s maximálním nasazením, což je u mužů na základě tvrdosti úderů a blokařské dominance velice obtížné a někdy se stane, že bránící hráči se několik minut nedotknou míče. 

Mentální síla

Statistika hovoří jasně. Medailisté v obou kategoriích pochází ze tří zemí: USA, Čína, Brazílie. Evropané vyšli naprázdno. Přitom dokázali Evropané vítězit a přivézt medaile z mnoha turnajů. V Pekingu však obrovskému tlaku podlehli. Proto se musí vedle rozvoje pohybových a kondičních schopností vyvinout větší důraz na rozvoj mentálních schopností sportovce. Hlavně v tomto oboru se můžeme od medailistů mnohému naučit. 

Volleyball-Magazin 10/2008 Přeložil Radek Krpač